Archiwum grudzień 2008


gru 31 2008 Nie daj się zimie!
Komentarze: 0

Wreszcie nadeszła oczekiwana zima. Śniegu w miastach ciągle jak na lekarstwo, ale mróz trzyma. Trzeba zacząć o siebie dbać - nosić czapkę, szalik i rękawiczki, lepiej się odżywiać.

Już niebawem na portalu www.forumzdrowia.pl wystartuje temat wiodący poświęcony zdrowiu zimą. W specjalnie na tą okazję przygotowanych tekstach będzie można przeczytać, co zrobić, żeby ustrzec się przed grypą i przeziębieniem, jak postępować w przypadku wychłodzenia i odmrożenia, co jeść, żeby wzmocnić odporność.

Na stronie znajdzie się artykuł na wciąż kontrowersyjny temat - czy warto szczepić się przeciwko grypie. Wiele wątpliwości budzi też kwestia leków homeopatycznych - czy naprawdę pomagają? Również na ten temat przeczytacie na Forum Zdrowia.

Warte przeczytania są również teksty o dobroczynnym działaniu probiotyków oraz miodu.

W kąciku dla rodziców znajdziecie natomiast praktyczne porady, co robić, gdy dziecko ma gorączkę i kaszle i jak postępować, jeśli u naszego milusińskiego rozwinie się zapalenie płuc.

Z tego co wiem, w lutym przewidziano również czat z lekarzem, w trakcie którego będzie można uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania na temat ochrony zdrowia zimą.

Moim problemem są nieustannie zmarznięte i czerwone dłonie. Zima to najgorszy dla nich okres. Dlatego już w poniedziałek zajrzę na Forum Zdrowia - mam nadzieję, że znajdę tam poradę, której potrzebuję.

Pamiętajcie, temat "Nie daj się zimie" pojawi się na forumzdrowia.pl już w najbliższy poniedziałek, 5 stycznia!

gru 22 2008 Antykoncepcja
Komentarze: 0

W ostatnich miesiącach otrzymuję coraz więcej pytań w rodzaju: "Czy jestem w ciąży?", "Jaką antykoncepcję stosować?", "Jak prawidłowo zażywać pigułki?", "Jaka jest skuteczność hormonalnej antykoncepcji?".

Świadome planowanie rodziny to wciąż pięta Achillesowa naszego społeczeństwa. Poza kwestią "niechcianego" potomstwa, brak świadomości w kwestii zapobiegania ciąży wiąże się również z poważnym zagrożeniem prawidłowego rozwoju płodu i zdrowia ciężarnej.

Ciąża "niechciana" wiąże się najczęściej ze zbyt późną wizytą u ginekologa. Kobieta, której spóźnia się okres, zazwyczaj najpierw odczeka kilka dni (może jednak się pojawi?), decyduje się na zakup jednego (a czasem kilku) testów ciążowych, by dopiero w ostateczności zdecydować się na wizytę u lekarza. Ten, gdy potwierdzi ciążę, zaleca stosowanie preparatów mineralno-witaminowych, a w szczególności - kwasu foliowego.

Witaminę tą zna każda ciężarna. Jednak niewiele z przyszłych mam wie, że przyjmowanie kwasu foliowego jest najważniejsze w miesiącach poprzedzających poczęcie oraz w pierwszych 4 tygodniach ciąży. To właśnie wtedy różnicuje się struktura kluczowa dla rozwijającego się zarodka - cewa nerwowa. W przyszłości da ona początek szkieletowi osiowemu (czaszce i kręgosłupowi) oraz centralnemu układowi nerwowemu (mózgowi i rdzeniowi kręgowemu). Dla prawidłowego różnicowania się (zamykania) cewy nerwowej niezbędny jest kwas foliowy. Gdy go zabraknie, wzrasta istotnie ryzyko wad rozwojowych potomka, takich jak bezczaszkowość, bezmózgowie, przepuklina mózgowa i rdzeniowa czy rozszczep kręgosłupa. Większość z nich to wady letalne (śmiertelne), stwarzające konieczność przerwania ciąży.

Dlatego, decydując się na współżycie seksualne, należy posiadać elementarną wiedzę w zakresie planowania rodziny. Należy przy tym pamiętać, że promowane przez pewne środowiska metody naturalnej koncepcji są w znacznym stopniu zawodne i powinny być wspomagane, o ile nie zastępowane, antykoncepcją sztuczną. Znajomość i stosowanie jej metod nie jest niczym złym, a wręcz przeciwnie - świadczy o dojrzałym podejściu do życia.

Z tym większą satysfakcją przeczytałem ostatnio artykuł na temat świadomego macierzyństwa, opublikowany na portalu www.forumzdrowia.pl. Autorka, lekarz medycyny, w sposób dojrzały i obiektywny przedstawia dostępne na polskim rynku metody antykoncepcji, opisuje szczegółowo ich zalety i wady oraz wskazania do ich stosowania. Prosty i przystępny tekst powinien  być moim zdaniem lekturą obowiązkową dla wszystkich młodych ludzi, którzy decydują się na rozpoczęcie współżycia seksualnego. Polecam!

gru 18 2008 Pierwsza pomoc
Komentarze: 0

W codziennym życiu często zdarza się, że znajdujemy się w sytuacji, kiedy ktoś oczekuje naszej pomocy. Szczególnym przykładem są wszystkie te przypadki, kiedy ktoś w pobliżu nas mdleje, traci przytomność, dostaje krwotoku czy zaczyna się dusić. Wiadomo, że w takiej sytuacji liczy się każda chwila. Co zrobić? Jak pomóc?

Okazuje się, że choć niemal każdy z nas posiada teoretyczne podstawy udzielania pierwszej pomocy, to tylko nieliczni potrafią z nich skorzystać w praktyce. Często wydaje się nam, że wiemy, co należy zrobić, ale powstrzymujemy się od działania. Dlaczego tak się dzieje? Zazwyczaj nie jesteśmy pewni swoich umiejętności.

Wraz z pojawieniem się i wzrostem popularności Internetu, uzyskaliśmy dostęp do jeszcze jednego źródła wiedzy na temat zasad pierwszej pomocy. Są to różnego rodzaju serwisy. Ostatnio trafiłem na jeden z nich. Spośród pozostałych wyróżnia go sposób prezentacji informacji. Na portalu www.forumzdrowia.pl, bo ten serwis mam na myśli, znajduje się wyodrębniony dział "Pierwsza pomoc". Zawarte tutaj teksty, a raczej - notatki, to kwintesencja tego, co powinniśmy wiedzieć o ratowaniu innych. Informacje są syntetyczne, z podkreślonymi najważniejszymi danymi. Łatwo się czyta, język jest zrozumiały. Po lekturze jestem wreszcie pewien, jak prawidłowo uciskać klatkę piersiową czy wykonywać sztuczne oddychanie. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że kiedy coś stanie się mnie, również będę mógł liczyć na profesjonalnie udzieloną pierwszą pomoc...